Sedam vrlina i sedam grehova
Ilustracije sedam vrlina i sedam smrtnih grehova iz rukopisa londonskog zanatlije, i odgovarajuće im planetarne analogije.
Postoji sedam vrlina. Četiri od njih zovu se glavne vrline, a ostale tri teološke. Glavne su one koje odobravaju svi civilizovani ljudi, dok teološke poznaju uglavnom biblijski religiozni ljudi. O teološkim vrlinama će biti kasnije reči, dok ćemo se glavnima pozabaviti sada. Glavnim vrlinama se smatraju razumnost, umerenost, pravednost i smelost.
~ K. S. Luis ~
Sedam vrlina
Prikazi sedam vrlina iz rukopisa Tomasa Treviliona, malo poznatog londonskog zanatlije koji je živeo i radio krajem XVI i početkom XVII veka. U rukopisu koji je završio 1608. godine, kada je napunio 60 godina, nalazi se veliki broj ilustracija koje dočaravaju život i političke prilike u renesansnom periodu, kalendar i u njemu značajni verski i drugi praznici tog doba, prikazi biblijskih mitova, psalmi, i veći broj raznih astroloških i astronomskih ilustracija.
Planete povezuje sa sledećim vrlinama:
- Saturn – uzdržljivost
- Jupiter – pravednost
- Mars – hrabrost
- Sunce – vera
- Venera – milosrđe (ljubav)
- Merkur – mudrost
- Luna – nada
Postoje i drugačija mišljenja. Tako, neki smatraju da se Saturn povezuje sa pravednošću, a Jupiter sa umerenošću. Neki drugi smatraju da se Saturn povezuje sa razboritošću, što svakako jeste jedna od njegovih vrlina. Na ovoj listi, Saturnu je dodeljena umerenost zbog toga što je jedna od njegovih vrlina uzdržljivost tj. uzdržavanje od jela, pića i drugih zadovoljstava, što nalazimo kod ljudi koji poste ili žive kao askete.
Sedam grehova
Kao što se planete povezuju sa sedam vrlina, tako se povezuju i sa sedam smrtnih grehova. Oni su sledeći:
- Saturn – pohlepa
- Jupiter – proždrljivost
- Mars – gnev
- Sunce – ponos
- Venera – požuda
- Merkur – zavist
- Luna – lenjost
Opet, kao što je bio slučaj i sa vrlinama, i ovde postoje izvesna neslaganja. Tako, neki povezuju zavist sa Lunom, lenjost sa Saturnom, a Merkur sa pohlepom.
- Izvor ilustracija: The Trevelyon Miscellany of 1608 – Thomas Trevilian