Autor Tema: Pitanja i nedoumice u vezi s tačkama  (Pročitano 74 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže snupy

Pitanja i nedoumice u vezi s tačkama
« poslato: 11.08.2021, 14:40:16 »
I voila... evo mene opet sa jednom nedouumicom  :green:

Videla sam da postoji topic o Arapskim tačkama, ali ne usuđujem se da otvorim novi pa hajde da pitam ovde.

U poslednje vreme na online arabic parts calculatorima nailazim na formule koje su različite u odnosu na vreme rođenja (dnevno/noć), ok razumem jasno mi je, ali me zbunjuje zašto neke formule nemaju te podele na dan i noć nego su univerzalne. Od čega zavisi da li formula neće imati podelu na dan i noć?

I kako ide formula uspeha (mislim na karijeru)? Našla sam Mc+Ju-Me izgleda da je ona univerzalna  :nerazume:

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
  • Sviđanja: 799
  • Pol: Muškarac
  • Omnium rerum principia parva sunt
    • AstroRiznica
Odg: Pitanja i nedoumice u vezi s tačkama
« Odgovor #1 poslato: 11.08.2021, 17:33:58 »
Videla sam da postoji topic o Arapskim tačkama, ali ne usuđujem se da otvorim novi pa hajde da pitam ovde.

Zbog čega? Ne ujedam (još uvek  :smrt:)

U poslednje vreme na online arabic parts calculatorima nailazim na formule koje su različite u odnosu na vreme rođenja (dnevno/noć), ok razumem jasno mi je, ali me zbunjuje zašto neke formule nemaju te podele na dan i noć nego su univerzalne. Od čega zavisi da li formula neće imati podelu na dan i noć?

Najpre, zavisi od autora do autora. Evo primera koji se tiče tačke braka muškarca i žene.

TB muškarca Pavle, Hermes          Asc + VE - SA (fiksna)
TB muškarca Olimpiodor               Asc + VE - SA (obrće se)
TB muškarca Valens                    Asc + VE - SO (fiksna)
TB muškarca Firmik, Olimpiodor      Asc + VE - SO (obrće se)
TB žene Pavle, Hermes                Asc + SA - VE (fiksna)
TB žene Valens                          Asc + MA - LU (fiksna)
TB žene Firmik, Olimpiodor            Asc + SA - VE (obrće se)
TB žene Firmik (varijacija)            Asc + VE - MA (obrće se)

Vrlo je mali broj formula u kojima se činioci ne obrću, obično kod nekih specifičnih tačaka, onih koje se koriste u specijalnim tehnikama i tamo gde racional tako zahteva. Npr. kod tačke braka bi racional zahtevao da obratimo pažnju pre na pol osobe nego na sektu. Tako imamo fiksnu Hermesovu tačku gde se kod muškarca luk meri od SA do VE, a kod žene od VE do SA. Ali kao što vidimo iznad, ni u vezi s tim nisu svi saglasni, pa neki i tu tačku obrću. Naravno, praksa ima poslednju reč, tako da nije teško pronaći koja tačka u prognostici bude bolji pokazatelj.

I kako ide formula uspeha (mislim na karijeru)? Našla sam Mc+Ju-Me izgleda da je ona univerzalna  :nerazume:

Ne znam čija je to tačka. Od tih koje se tiču uspeha i ugleda, imamo tačke egzaltacije (koriste se stepeni egzaltacija luminara), tačku reputacije (uključuje Asc i par VE-JU ili MC-SO), kraljevstva (MC+LU-SO), tačka slave (JU-SO). Postoje i posebne tačke koje se odnose na profesiju i ima ih nekoliko.

U prevodu Ožea Ferija koji sam svojevremeno radio, formule tačaka su vrlo dobre i pouzdane i u skladu sa tradicijom. Ferije se skoro u potpunosti oslonio na Abu Mašara u vezi s tim.
It is during our darkest moments that we must focus to see the light (Aristotel).

Van mreže snupy

« Odgovor #2 poslato: 11.08.2021, 22:15:56 »

Zbog čega? Ne ujedam (još uvek  :smrt:)
Šta znam, nisam bila sigurna da kao novi član imam pravo  :green:

Najpre, zavisi od autora do autora. Evo primera koji se tiče tačke braka muškarca i žene.

TB muškarca Pavle, Hermes          Asc + VE - SA (fiksna)
TB muškarca Olimpiodor               Asc + VE - SA (obrće se)
TB muškarca Valens                    Asc + VE - SO (fiksna)
TB muškarca Firmik, Olimpiodor      Asc + VE - SO (obrće se)
TB žene Pavle, Hermes                Asc + SA - VE (fiksna)
TB žene Valens                          Asc + MA - LU (fiksna)
TB žene Firmik, Olimpiodor            Asc + SA - VE (obrće se)
TB žene Firmik (varijacija)            Asc + VE - MA (obrće se)
Ovo je nešto što me zapravo i najviše buni - više opcija. Kako odrediti da li je forumula sa Sa ili Su primenljivija za nas, da li se to odnosi prema tome koja je planeta kvalitetnija/jača u karti, pa se ona uzima?
Ja sam do sada uvek koristila Pevelovu, sa njom sam se prvo susrela tokom čitanja i to mi je "ostalo".

Da li si u analizama zapazio čije forumule ti "najviše rade"  ili to baš individualna stvar?

Ne znam čija je to tačka. Od tih koje se tiču uspeha i ugleda, imamo tačke egzaltacije (koriste se stepeni egzaltacija luminara), tačku reputacije (uključuje Asc i par VE-JU ili MC-SO), kraljevstva (MC+LU-SO), tačka slave (JU-SO). Postoje i posebne tačke koje se odnose na profesiju i ima ih nekoliko.

U prevodu Ožea Ferija koji sam svojevremeno radio, formule tačaka su vrlo dobre i pouzdane i u skladu sa tradicijom. Ferije se skoro u potpunosti oslonio na Abu Mašara u vezi s tim.
Ne znam ni ja čija je to forumula, našla sam je na nekom online kalkulatoru. Takođe sam videla  ASC + Ju + PoF, sada sa ovim što mi još ponudio kao opcije, baš je mind blowing  :siznucu:

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
  • Sviđanja: 799
  • Pol: Muškarac
  • Omnium rerum principia parva sunt
    • AstroRiznica
« Odgovor #3 poslato: 11.08.2021, 22:26:53 »
Ovo je nešto što me zapravo i najviše buni - više opcija. Kako odrediti da li je forumula sa Sa ili Su primenljivija za nas, da li se to odnosi prema tome koja je planeta kvalitetnija/jača u karti, pa se ona uzima?
Ja sam do sada uvek koristila Pevelovu, sa njom sam se prvo susrela tokom čitanja i to mi je "ostalo".

Da li si u analizama zapazio čije forumule ti "najviše rade"  ili to baš individualna stvar?

Sve su formule logički ispravne. Valens je za signifikatore braka uzimao dnevne planete za muška rođenja, odnosno noćne za ženska.
M: Asc + VE - SO (od dnevnog luminara do signifikatorke žena)
Ž: Asc + MA - LU (od noćnog luminara do signifikatora muškarca)

Hermes & Co. koji koriste Saturna u formuli sa Venerom vode se time da Saturn predstavlja svezivanje, institucionalizaciju veze/odnosa. Brak podrazumeva izvesno ograničenje slobode, dužnost i obaveze prema partneru i zajednici, a VE se jedino može disciplinovati i ograničiti SA.

Formule se ne koriste u odnosu na to šta je kome jače, nego ko koga sledi. Ko prati Valensa i njegova uputstva za razmatranje braka, logičnije je da koristi i njegove tačke. Lično koristim fiksne Hermesove tačke, u mojoj praksi su se pokazale najpouzdanijim.
It is during our darkest moments that we must focus to see the light (Aristotel).