Autor Tema: Orbisi fiksnih zvezda  (Pročitano 38 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
  • Sviđanja: 582
  • Pol: Muškarac
  • Omnium rerum principia parva sunt
    • AstroRiznica
Orbisi fiksnih zvezda
« poslato: 29.05.2021, 13:58:15 »
Uobičajeno je da posmatramo konjunkcije fiksnih zvezda i planeta/uglova u malom orbisu od svega jednog stepena, posebno tamo gde na malom rastojanju imamo više zvezda. Tu i tamo se dozvoljava stepen i po, pa i dva za zvezde prve magnitude.
Ne mogu trenutno da se setim koji je od starih astrologa insistirao na tome da se uzima što manji orbis, čak i manji od 1 stepen (Kardano, Bonati...?). Ko god da je svakako je u manjini, jer koju god sam staru knjigu prevrnuo orbisi su prilično veliki.

Evo jedne tabele koju daje Kampanela u svom Astrologicorum Libri VI. Uz orbise fiksnih zvezda navodi i orbise planeta:

Sunce: 17° (kod nekih 17°, kod nekih 15°)
Luna:   12°30'
Jupiter: 12° (kod nekih 10° ili 9°)
Saturn: 10° (kod nekih 9°)
Venera:  8° (kod nekih 7°)
Mars:     7°30' (kod nekih 7°)
Merkur:  7° (kod nekih 8°)

Zvezde 1. magnitude: 7°30'
Zvezde 2. magnitude: 5°30'
Zvezde 3. magnitude: 3°30'
Zvezde 4. magnitude: 1°30'

Jasno je da bi korišćenjem ovolikih orbisa prilično često viđali konjunkcije planeta sa prominentnim zvezdama, a ja baš nešto nisam primetio da deluju toliko široko. Takođe bi češće imali situacije da je jedna planeta u konjunkciji sa dve ili više sjajnih zvezda. U tom slučaju bi svakako morali da stavimo akcenat na onu koja je najbliža, ne samo po longitudi nego i latitudi. Npr. tu oko 24. stepena Vage imamo dve zvezde prve magnitude - Arkturus i Spiku. Ali Spika je mnogo bliža ekliptici pa bi njoj trebalo dati prednost.

It is during our darkest moments that we must focus to see the light (Aristotel).

Van mreže AleksandarDiGuncati

Odg: Orbisi fiksnih zvezda
« Odgovor #1 poslato: 29.05.2021, 16:38:42 »
Ovo i mene interesovalo i mislim da je ta priča sa fiksnim zvezdama malo precenjena.
Možda ako neka zvezda padne egzaktno na neku osetljivu tačku ili planetu ovako mislim da ne pije vodu.

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
  • Sviđanja: 582
  • Pol: Muškarac
  • Omnium rerum principia parva sunt
    • AstroRiznica
Odg: Orbisi fiksnih zvezda
« Odgovor #2 poslato: 29.05.2021, 17:25:13 »
Pa i ne gledaju se drugačije osim ovako kako si napisao. Zvezda mora biti na uglu ili nekoj planeti, da bi mogla da ispolji uticaj. Jer sve su, naravno, prisutne u svakom horoskopu, ali samo one koje su "aktivirane" manifestuju svoju simboliku.
It is during our darkest moments that we must focus to see the light (Aristotel).