Autor Tema: Profekcije  (Pročitano 97 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
  • Sviđanja: 582
  • Pol: Muškarac
  • Omnium rerum principia parva sunt
    • AstroRiznica
Profekcije
« poslato: 21.05.2021, 07:29:13 »
Da ne pišem sve ponovo, evo linkova do tekstova o profekcijama na sajtu, kao uvod u temu. Ima ih i na spisku na ovoj temi, ali su oni dostupni članovima koji nakucaju mnogo poruka.

O profekcijama I deo
O profekcijama II deo
O profekcijama III deo
O profekcijama IV deo
« Poslednja izmena: 21.05.2021, 07:40:00 od strane Bojan »
It is during our darkest moments that we must focus to see the light (Aristotel).

Van mreže AmarNat

• I dont fight because i hate what's in front of me. I fight because i love what's behind me...
  • Sfera Sunca
  • Sviđanja: 206
  • Pol: Žena
  • Um traži, ali srce nalazi...
    • Dnevnik Jednog Astrologa
Profekcije
« Odgovor #1 poslato: 21.05.2021, 07:45:53 »
     Jedno pitanje za mesečne profekcije ~ koja je razlika u Morinusu između "12 steps" i "13 steps" i koju treba koristiti za analizu mesečne profekcije ?
Natal
Страсти су израз неисправности наше Душе,
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• I dont fight because i hate what's in front of me. I fight because i love what's behind me...
  • Sfera Sunca
Odg: Profekcije
« Odgovor #2 poslato: 21.05.2021, 08:42:25 »
     I evo još jednog pitanja : kada odaberem u Morinusu onu opciju "all" za Profekcije za napr. Maj 2021 mi izađe Asc u Vodoliji, a kada radim onu drugu opciju za Profeckije kad ima onaj mali kalkulator da se pomeraju dani & meseci & godine, meni je za Maj Asc u Lavu :hmhm: Zašto se javlja ta razlika ? Ja sam do sad obično koristila ovu dugu opciju, jer mi daje mogućnost da pratim pomeranje profekcionih planeta :hmhm:
Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #3 poslato: 21.05.2021, 08:57:21 »
     Jedno pitanje za mesečne profekcije ~ koja je razlika u Morinusu između "12 steps" i "13 steps" i koju treba koristiti za analizu mesečne profekcije ?

Stvar izbora, ali je većina astrologa koristila podelu na 12. Podela na 13 je atipična, verovatno u vezi sa lunarnim ciklusima i pokušajem da se dođe do približnijeg broja dana u godini (12 x 30 = 360; 13 x 28 = 364). I nema prekidanja niza, jer prvi i trinaesti mesec počinju istim znakom, a novi profekcioni ciklus narednim. U podeli na 12, imamo "preskok".
Npr. ako je godišnja profekcija u Ovnu, onda će u podeli na 13 poslednja mesečna profekcija biti takođe u Ovnu, a u podeli na 12 u Ribama. Naredna godišnja profekcija počinje u Biku, pa i prva mesečna. Vidimo da postoji kontinuitet u podeli na 13, ali ga nema u podeli na 12. No, kažem, podela na 13 nije uobičajena.

I evo još jednog pitanja : kada odaberem u Morinusu onu opciju "all" za Profekcije za napr. Maj 2021 mi izađe Asc u Vodoliji, a kada radim onu drugu opciju za Profeckije kad ima onaj mali kalkulator da se pomeraju dani & meseci & godine, meni je za Maj Asc u Lavu :hmhm: Zašto se javlja ta razlika ? Ja sam do sad obično koristila ovu dugu opciju, jer mi daje mogućnost da pratim pomeranje profekcionih planeta :hmhm:

Zato što druga opcija nisu mesečne profekcije nego direktiranje godišnjih profekcija. Kad pomeraš one plusiće vidiš da ti se Asc pomera za 30 stepeni za godinu dana. Pošto ti godišnja profekcija počinje na polovini Raka, onda ti negde na polovini solarne godine pređe u Lava i ide dalje ka polovini znaka do koje stigne pred novi rođendan.

It is during our darkest moments that we must focus to see the light (Aristotel).

Van mreže AmarNat

• Sfera Sunca
« Odgovor #4 poslato: 21.05.2021, 09:03:09 »
     Aha, jasnije :) Meni ne znam zašto al' ta opcija "12" tj "13" nekako "povukla" na asocijaciju Solarnog (12) i Lunarnog (13) tipa (ne pitaj me zašto i kako :crazy: )

A što se tiče ovog drugog, to je znači "direkcija profekcije" :thumb: I ček sad, šta je bitnije da se gleda, mesečna ili ta dir.profekcija ?
Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #5 poslato: 21.05.2021, 09:25:22 »
Sve ima smisla i sve može da se koristi. Samo je pitanje za koji ćeš se model godišnjih profekcija opredeliti - helenistički (cele godine jedan znak) ili srednjovekovni (Asc se pomera 30 stepeni pa kod većine obuhvati dva znaka).

Primer: godišnja profekcija ti je u Raku, prema helenističkom modelu ti je cele godine u Raku. Ono što dodatno obeležava godinu je dolazak Lune na Marsa (pomera se sve za 10 znakova), pa se onda ukombinuje to tumačenje. Kada direktuješ profekcije, vidiš i konkretniji period kada se to aktivira i koliko će dugo trajati, pa onda dalje kombinuješ.
Direktiranjem ti se Luna i Mars spajaju u aprilu. Mars ti je natalno vladar novca i drugih ljudi/partnera, Luna posla, inače ti je posao naglašen profekcijom ove godine, pa ovaj spoj dve planete može da označi neke probleme, turbulencije, promene u finansijama i poslu, jednu nestabilnost praćenu problemima, troškovima, gubicima. Slično i kada je reč o drugim ljudima/partnerima, gde može biti tenzija i napetosti, ali i razočaranja, izdaje i sl. (LU ti je natalno u 12. kući). Plus pošto je ona prirodna vladarka tela/vitalnosti, može da ukaže u ovom periodu na promenljivije zdravlje, itd.
Sve se to mora dodatno povezati i sa Saturnom, jer je tada u toku mesečna profekcija u Jarcu.
 I tako redom, mesec po mesec.
« Poslednja izmena: 21.05.2021, 09:41:34 od strane Bojan »

Van mreže AmarNat

• Sfera Sunca
« Odgovor #6 poslato: 21.05.2021, 09:39:45 »
     Hvala ti :sunce: Tako je kod mene odavno, ne samo sad što se tiče finansija & posla, a i zdravlja :vika: a što se tiče odnosa sa drugima, tu je sve isto već jako dugo vremena, ko bebi pelena...  :lutka:

Meni više paše srednjovekovna opcija, lakše ispratim potencijalna dešavanja. Uzeću da pročitam ovo na Blogu, samo da nađem vremena da to na miru uradim. Hvala još jednom :srce:
Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Sfera Sunca
« Odgovor #7 poslato: 21.05.2021, 12:47:05 »
     Opet ja, Poglavica Dosadan ko Tesne Gaće :D
Da li si video (koristio) Profekcije preko Zet-a? Interesuju me ti pod-pod periodi koji su tamo :gatam:
Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #8 poslato: 21.05.2021, 14:39:50 »
Nisam. Ako nekad i jesam, ne sećam se jer sam davno, davno, koristio ZET.
Verovatno su u pitanju manje jedinice, jer se profekcije pored mesečnih dele i na sitna crevca: petodnevne, dvoipodnevne, jednodnevne, časovne...

Van mreže AmarNat

• Sfera Sunca
« Odgovor #9 poslato: 21.05.2021, 17:48:13 »
     Da, baš to :)

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.
Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #10 poslato: 21.05.2021, 20:30:29 »
Ovo nisu profekcije. Ne znam koja je ovo tehnika. Koliko vidim sve planete upravljaju po 82 dana, a potperiodi su po 11 dana. Neki vid divizija, ali koje i šta, nemam pojma.

Van mreže AmarNat

• Sfera Sunca
« Odgovor #11 poslato: 22.05.2021, 02:37:12 »
     Naravno :sram: moj Merkur i dalje greši :sram: Nisu Profekcije, već Firdarije :sram: Nemam pojma koji mi je ovih dana sa mozgom da ovoliko grešim :sekta:

U opcijama piše "Alfirdaria (Persian)" pa kad kliknem na "by R. Hand" opciju izađe prvo jedan prozor, pa ondak odaberem opciju "subperiod details" i pojavi se drugi prozor. Druga opcija "Alfidarija Chaldean" ima samo glavni period i pod-period (nema ove dodatne tabele)

Sorry but you are not allowed to view spoiler contents.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #12 poslato: 22.05.2021, 20:02:43 »
Aha, ovo što si sad postavila jesu firdarije. Ali firdarije imaju samo glavne i potperiode, nemaju još manje periode unutar potperioda, to nisam našao ni kod jednog astrologa koji se bavio ovom temom. Baš me zanima iz kog izvora je ovo  :hmhm:

Van mreže AmarNat

• Sfera Sunca
« Odgovor #13 poslato: 23.05.2021, 12:15:21 »
     Pa eto, astro-program Zet 9 Lite ima i tu opciju, tj opcije ~ za Persijance piše da rade po metodu R. Hand-a iz 2 ugla, u odnosu na SMČ & JMČ dal će biti na sredini ili na kraju, a za Kaldejce je data tabela glavni period & pod period, al se on razlikuje od one podele na koju obično imamo kad su Firdari u pitanju. Evo, primer (moji podaci, kao i predhodna tabela) :

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #14 poslato: 24.05.2021, 12:26:09 »
E, to je onda to. Taj haldejski metod je neka meni nepoznata novina. Ove prve su klasične firdarije kojih ima dve varijante - jedna u kojoj su čvorovi na kraju, i druga u kojoj su čvorovi SAMO u noćnim rođenjima na sredini, tačnije posle Marsa. Pretpostavlja se da je zabuna nastala jer neki raniji astrolozi poput Alkabitusa nisu prilagali varijantu za noćno rođenje, samo za dnevno, pa pošto firdarije prate haldejski planetarni niz, neko je pretpostavio da čvorovi u noćnom rođenju idu posle Marsa kao što je slučaj u dnevnom. Zato je nastala ta varijacija.

dnevna:  SO - VE - ME - LU - SA - JU - MA - SČ - JČ
noćna:                          LU - SA - JU - MA - SČ - JČ - SO - VE - ME

Abu Mašar je vrlo eksplicitan u vezi s ovim - čvorovi UVEK idu na kraju.

Van mreže AmarNat

• Sfera Sunca
« Odgovor #15 poslato: 24.05.2021, 12:59:11 »
     Hvala ti, i sad sam naučila nešto novo :thumb: SMČ & JMČ uvek na kraju :thumb:
Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)