Autor Tema: Podelne karte  (Pročitano 72 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže AmarNat

• I dont fight because i hate what's in front of me. I fight because i love what's behind me...
  • Moderator
  • Sfera Sunca
  • Sviđanja: 206
  • Pol: Žena
  • Um traži, ali srce nalazi...
    • Dnevnik Jednog Astrologa
Podelne karte
« poslato: 28.04.2021, 12:44:44 »
Lagna Rasi ~ klasična natalna karta, dobija se uzimanjem sideralnog čarta i oduzimanjem Ayanamshe za godinu rodjenja (u proseku je to -23°...) i dobija se tropski tj. Rasi Kundali chart. Sve karte su moj natal kao primer.

Natal
Страсти су израз неисправности наше Душе,
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• I dont fight because i hate what's in front of me. I fight because i love what's behind me...
  • Moderator
  • Sfera Sunca
Odg: Podelne karte
« Odgovor #1 poslato: 28.04.2021, 12:45:08 »
Hora ~ podela na dva dela, prvom polovinom {prvih 15° znaka} neparnih znakova vlada Sunce, a drugom polovinom Mesec, dok kod parnih znakova je obrnuto.

Ovakav čart se koristi da se otkrije narav natusa, njegova snaga, energija, akcija, mentalni i emotivni kapacitet, a takodje s obzirom da se vezuje za simboliku 2 polja, ima veze i sa  materijalnim pitanjima tj. svim onim što spada pod simboliku 2 polja. Pokazuje uskladjenost Yin i Yang, muškog i ženskog u natusu, aktivnost i pasivnost, individualnost i druđtvenost.

Naglašenost Sunčevog dela obično daje (pre)jake ličnosti koje su sklone da budu ili s jedne strane  (pre)ambiciozne ili pak da budu (pre)oštre i najviše bezosećajne i manipulatorski nastrojene. S druge strane, naglašen Mesečev deo uvek ukazuje na suprotno, da je natus preslab, neambiciozan, preemotivan, povlačenje u sebe i zavisnost (od svega i svakoga) Najbolje je naravno da postoji kakva takva ravnoteža izmedju ove dve podele.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #2 poslato: 28.04.2021, 12:47:14 »
Drekana ~ podela na tri, tj. na dekade od po 10°. Prvih 10° pripada samom znaku, drugih 10° pripada drugom znaku istog kvaliteta, a trećem delu 10° pripada trećem znaku istog kvaliteta {primer : prvih 10° Ovna pripada Ovnu, drugih 10° pripada Lavu, a trećih 10° pripada Strelcu}

Ovakav čart se vezuje za simboliku 3 polja, znači braća / sestre, energija za rad, hrabrost, strasti koje se unose u sve akcije, a takodje može da ukaže na nezgode i nesreće, pa čak i samu smrt. Najčešće se ovaj tip čarta koristi prilikom retrifikacije vremena rodjenja.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #3 poslato: 28.04.2021, 12:47:43 »
Čaturtamš ~ podela na 4 dela tj. na 07°30’. Ovo je podela po kvalitetu ~ promenljiv, fixni, kardinalan. Tj. prva četvrtina znaka Ovna pripada Ovnu, druga četvrtina pripada Raku, treća četvrtina pripada Vagi i četvrta četvrtina pripada Jarcu.

Naravno, simbolika i smisao ovog čarta je da nam pokaže najskrivenije u natusu, njegovu ukorenjenu Veru i želju za (ne)održavanjem tradicije i porodičnih vrednosti.

Pokazuje koliko natus (ne)želi da bude srećan i zadovoljan, tj. pokazuje nivo svesti natusa ~ koliko je zadovoljan trenutnim što ima u životu i da li ima potrebu da to što ima sačuva i uveća ili ne.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #4 poslato: 28.04.2021, 12:48:08 »
Saptamš ~ je podela na 7 jednakih delova od po 4°17’ 09’’ i bazira se na podeli Kal Paruše. Naravno, ovaj čart je u korelaciji sa simbolikom 5 polja ~ deca, zabava, zavodjenje, osvajanje, udvaranje, inteligencija, tj. emotivni IQ (koliko je osoba spremna i sposobna da voli i da daje ljubav, pažnju, poklone) kao i bilo koji oblik stvaralaštva.

Takodje pokazuje nivo stvaralačke inteligencije natusa, sposobnost davanja saveta, kako se osoba ponaša u društvu, uspeh u životu kao javna ličnost ili učitelj, jer se ovaj čart vezuje i za znanje i obrazovanje koje će natus steći u životu i način na koji će to znanje primenjivati (i čak unovčiti) Takodje pokazuje i koje su Mantre pogodne za natusa ako on želi da se bavi duhovnim putem.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #5 poslato: 28.04.2021, 12:48:50 »
Navamš ~ podela na 9 delova od 3°20’.

Ovo pored Lagna Rasi je NAJBITNIJI čart kod indusa, jer nam pokazuje UNUTRAŠNJE SKLONOSTI I SAMU SUDBINU OSOBE kao rezultat Lagna Raši čarta.

Navamša čart odgovara simbolici 9 polja tj SUDBINE ili Dharme dok je Lagna Raši čista Karma ~ pa na primer kada se vidi da je Navamša čart mnogo jači od Lagna čarta to nam pokazuje da je natus odabrao težak životni put jer je duhovno puno napredovao i kroz težak život želi još više da pročisti sebe za sledeću inkarnaciju.

U suprotnom, naravno važi suprotno značenje, slab Navamša čart ukazuje na slabu ili nepostojeću duhovnost natusa, pa je on odabrao lagan način života jer ne želi duhovno da napreduje. Kada su oba čarta dobra, to nam direktno ukazuje na izvanredni kavalitet natusa, da je osoba poštena, dobra i nadasve jako duhovna, dok naravno suprotno, ako su oba čarta loša, ukazuje nam na osobu niskog morala, lenju i lošu.

Često se prvo posmatra i analizira Navamša Čart pa tek onda Lagna Rasi Čart jer Indusi veruju da je Navamša čart osnova od koje duša natusa kreće u ovom svom životu, a da je Lagna Rasi Čart rezultat tog „putovanja duše“.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #6 poslato: 28.04.2021, 12:49:48 »
Dašamš ~ podela na 10 jednakih delova od po 3°.

Naravno, povezuje se sa simbolikom 10 polja i govori nam o zanimanju natusa, položaju u društvu, moći i ugledu. A takodje, Dašamš govori i o karmičkom utisku koji natus ostavlja na okolinu ~ način na koji ga okolina doživljava i ponaša se prema njemu (pa samim tim i vrlo bitan čart jer ukazuje način na koji će osoba se ponašati prema okolini i tako odraditi svoje karmičke dugove)

U neku ruku ovaj čart treba posmatrati i kao sliku karmičkog utiska koji natus ostavlja na druge ~ tj. na koji način okolina doživljava natusa prilikom njegovih dobrih i loših odradjivanja Karme.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #7 poslato: 28.04.2021, 12:51:10 »
Dvadašamš ~ ili Duada (na zapadu češće korišćen termin) podela je na 12 delova od po 2°30’ i povezuje se naravno sa simbolikom 12 polja, a često se uzima kao i čart iz prošlog života da bi se otkrilo koliko je natus (ne)napredovao i šta mu je ostalo kao dug iz prošlog života.

Govori o sudbini i karmi koju natus nosi iz prošlog života i uporedjivanjem sa Lagna Raši Kundali Čartom kao i naravno Navamsha Kundali Čartom može da se dodje do informacija koju karmu i sudbinu će natus lakše, a koju teže, da ispuni u ovom životu.

Takodje, kao i svaki karmički čart, pokazuje koliko je natus svestan svoje karme i sudbine, koliko (ne)dopušta da se nešto menja u njegovom životu. Takodje, u klasičnom smislu, pokazuje pretke natusa, njegov stav prema istoriji i korenima svoje porodice i da li poštuje tradiciju svojih predaka.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #8 poslato: 28.04.2021, 12:51:32 »
Šodašamš ~ podela na 16 delova, tj. 01°52’ 30’’. Ovaj čart se nadopunjuje na simboliku 4 polja (4 x 4) i važan je u proceni psihološkog dela natusa (kao posledica porodičnog vaspitanja i situacije u domu) a takodje se vezuje za (ne)postojanje emotivne i mentalne stabilnosti i (ne)zadovoljenja životom. Takodje, ukazuje zajedno sa simbolikom 4 polja i mentalnu stabilnost natusa.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #9 poslato: 28.04.2021, 12:52:20 »
Vimšamš ~ ovo je podela na 20 jednakih delova od po 1°30’. Ovaj čart se vezuje za simboliku 5 polja, tj u simbiozi sa 5 poljem dobijamo jasniju sliku o natusovom stavu prema deci, potrebi da bude srećan, radostan, kreativan, da daje i prima ljubav.

Takodje pokazuje i kosmički uticaj na natusa, tj. koliko je jaka karma i koliko Kosmičke Sile (ne)deluju na natusa i koliko ih on (ne)primećuje i (ne)primenjuje u svom životu. Usko povezivanje sa 5 poljem je isključivo na duhovnom nivou (nema veze sa decom) i pokazuje psihološki smisao radosti, ljubavi i stvaralaštva koju natus ima u sebi.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #10 poslato: 28.04.2021, 12:52:55 »
Sidhamšamš ~ podela na 24 dela od po 1°15’. Sidhi u prevodu na naš jezik označava „psihičke moći“ ~ u ovom čartu možemo videti da li natus ima neke moći ili ne i ako ih ima, na koji način ih koristi. Naravno, u klasičnom smislu, Sidhamšamš se vezuje za obrazovanje i učenje. Ovaj čart dopunjuje Vimšamš Čart, jer se ovaj čart vezuje za dopunjavanje znanja i dodatnog obrazovanja. Ovaj čart se često naziva i Chaturtamsh Čart.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #11 poslato: 28.04.2021, 12:53:19 »
Bhamš ~ podela na 27 delova od po 1°06’ 40’’. Podela od 27 odgovara Nakshatra podeli (27 Nakšatri, tj 27 sazveždja) a iako se retko kad koristi ovaj čart, on nam bolje pokazuje na koji način natus (ne)koristi svoj Mesec u svom životu.

Ovaj čart pokazuje koliko je izražen Mesec (Čandra) u natusovom životu, samim tim nam ovaj čart pokazuje na koliko je lako / teško uticati na natusa, koliko je povodljiv i povučen, kakve su njegove emocije, šta je ono što je skriveno u njemu (jer sam Mesec se vezuje za 4 polje koje je na „dnu“ celog čarta, pa samim tim pokazuje ono što je „daleko od očiju javnosti“.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #12 poslato: 28.04.2021, 12:53:47 »
Trimšamš ~ malo neobična podela : za NEPARNE ZNAKE : prvih 5° se dodeljuje Ovnu, sledećih 5° se dodeljuje Lavu, trećih 8° Strelcu, sledećih 7° Blizancima i poslednjih 5° se dodeljuju Vagi. Za PARNE ZNAKE : prvih 5° se dodeljuje Biku, sledećih 7° Devici, sledećih 8° Ribama, sledećih 5° se dodeljuje Jarcu i poslednjih 5° se dodeljuje Škorpionu. Rak i Lav ne ulaze u ovu podelu.

Ovaj čart ukazuje opasnosti, nesreće, neprijatelje, povrede i potencijalne bolesti koje prete natusu, tj. sve ono što bi trebalo izbegavati u životu. Planete koje su loše u Rasi Kundaliju i koje ako smestimo u Trišamš Kundali se pokažu još slabije / lošije, zagarantovano će doneti nesreću natusu.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #13 poslato: 28.04.2021, 12:54:06 »
Khavedamš ~ podela na 40 jednakih delova tj. na 45’. Takodje, ovaj čart zovu i Swawedasamsh Kundali Chart. Ovaj čart se u kombinaciji sa samom simbolikom značenjem graha koristi da bi se dobila još jasnija slika njih samih. Često se ovaj čart koristi u tumačenju 4 polja Rasi čarta.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #14 poslato: 28.04.2021, 12:54:34 »
Akšavedamš ~ podela na 45 delova, tj. na 40’. Ovo je uopšteni čart i dodatno objašnjava značenje raši Kundali čarta. Iz njega se dodatno dobija procena koliko je natus moralan, etičan i pošten. Kakva mu je narav i temperament. Retko kada se zaista koristi ovaj čart, jer je potrebno vrlo precizno vreme rodjenja da bi postavka Lagni Rasi planeta i polja se uklopila sa planetama i poljima Akšavedamš Kundali Čartom.

Mnogi astrolozi ga i ne koriste, ali dobro dodje u suptilnijem analiziranju Raši Kundalia (samo pod uslovom da je vreme rodjenja zaista tačno)

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #15 poslato: 28.04.2021, 12:55:13 »
Šaštiamš ~ ovo je podela na 60 delova, tj. podela na 30’. Ovaj čart takodje je uopštenog tipa i koristi se prilikom analize Raši kundalija.

Isto tako, često se koristi u analizi čartova blizanaca, jer može mnogo detaljnije da ukaže na razlike koje postoje kod tih ljudi, ma koliko oni na prvi pogled biti jednaki (jer je vrlo čest slučaj da blizanci uopšte nemaju ista dešavanja u svom životu ~ u zapadnoj astrologiji, pokušaj analize čarta blizanaca je u pokušaju da se kroz natalno 11 polje ~ stariji blizanac i 3 polje ~ mladji blizanac, pronadju te bitne razlike u njihovim životima (dok se sam natal koristi kao osnova)

U Djotišu se jednostavno odradi Šaštiamš čart i dobija se dodatni čart koji će ukazati kroz simboliku 3 i 11 polja kakav će zaista život biti tih blizanaca.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #16 poslato: 28.04.2021, 12:56:02 »
. . . rezime . . .

Svi ovi čartovi u suštini treba da se odrede da bi se dobila bolja slika Dharma & Karma natusa, tj. da se na što bolji način odredi sudbina natusa i otkrije da li nešto može da se promeni ili ne.

Ovi čartovi služe za procenu samih Graha (planeta) u zavisnosti od dostojanstva kao i odnosa „prijatelj & neprijatelj“ (koji se dosta razlikuje od zapadnog odredjivanja ~ isti sistem kao zapadni aspekti, ovde se koriste termini „prijatelj & neprijatelj“. Najbolje je kombinovati Grahe iz Lagna Kundali čarta sa svim ovim drugim Grahama da bi se dobila najjasnija slika.
Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #17 poslato: 28.04.2021, 13:44:23 »
D40 & D45 & D60 ~ primer podelnih karti

D60 – Shastyamsa ~ podelna karta vezana za prošli život (Karma i prokletstva ~ tj sve ono dobro i loše što osoba nosi sa sobom iz prošlog života) usko povezana sa D40 (nasledje majke ~ ono što osoba dobija preko majčine genetike = Karme) i D45 (nasledje oca ~ ono što osoba dobija preko očeve genetike = Karme)

Naravno, D60 se ne može tumačiti bez Aruda Lagne tj Aruda čarta (retko koji astro-program sem napr Parashare daje i taj čart, pa tako to mora da se odradi „peške“ – papir i olovka, ko nema taj program)

Ovde imamo čart deteta (Ž) 22-06-2008 Bgd 13:20 koje ima Autizam, živi sa majkom, otac poginuo 2 meseca pre njenog rodjenja. Po redosledu su D1 – D60 ~ D40 – D45 :

U D1 vidimo Lagneša Merkur koji je u 9 Bhavi ~ on je slab u znaku Bik . Mesec u Jarac slab pa još zajedno sa SMČ u 5 Bhavi, a vladar 3 Bhave (um, mozak) Mars u Lav u 12 Bhavi (a takodje je vladar i 8 Bhave – dužina života, vitalnost) slab u tom znaku, zajedno sa Saturn vl. 5 (prirodni IQ) i 6 (bolest) Bhave u Lav isto slab u tom znaku. Isti taj Saturn posmatra preko 10. pogleda ovaj Merkur . Takodje vidimo da je vladar 12 Bhave (gubitak) upravo Sunce u Blizanci u 10 Bhavi koje deli 10 Bhavu sa Venera vl. 2 (govor) i 9 (više obrazovanje) Bhave. Oboje u znaku koji ih slabi…

Ako pogledamo poziciju planeta za Lagnu u Devica dobijamo sledeće :

• Sunce je prijatelj za ovaj D1
• Mesec nije prijatelj za D1
• Mars je veliki prijatelj za D1
• Merkur je veliki prijatelj za D1
• Jupiter u sedištu ali neprijatelj za D1
• Venera veliki prijatelj za D1
• Saturn neutralan za D1
• SMČ i JMČ takodje neutralni za D1

Ovo sve nam pokazuje da će zdravlje biti ugroženo (posebno mentalno zdravlje) ali da neće biti deformiteta ili oštećenja koja mogu da skrate život osobe.

Preko Graha Avasthas tabele dobijamo sledeće podatke :

○ Sunce je mlado i smireno
○ Mesec je mlad i nesrećan
○ Mars je nezreo i srećan
○ Merkur je mlad i srećan
○ Jupiter je mrtav i zdrav
○ Venera je mlada i srećna
○ Saturn je mlad i siromašan
○ SMČ je nezreo i siromašan
○ JMČ je nezreo i siromašan

Iz ovoga vidimo da je sama osobra nezrelo-mlada, tj njena Duša tek treba da se razvija dalje…

A sad, dalje ~ šta ovo dete nasledjuje od roditelja?

U D40 (majka) imamo :

~ Lagna u Bik (gde je D1 Merkur ) sa Venera u Blizanci u 2 Bhavi ~ ona je oslobodjena od lošeg uticaja malefika (nema pogled ni od Mars ni od Saturn ) ali sam Saturn je u 1 Bhavi, a Mars u 12 Bhavi ~ pa tako vidimo da postoji neko „prokletstvo“ sa majčine strane

~ prima 9. pogled od SMČ JMČ iz 6 Bhave i dodatno je vladar malefične 6 Bhave + u 1 Bhavi Saturn – Mesec (Duša, Um) u Škorpija zajedno sa Merkur (IQ) u 7 Bhavi razmenjuje pogled sa Saturn ~ Merkur vladar 2/5 Bhave – ovde vidimo da je majka u trudnoći nešto uradila, loše, što je moglo da utiče na zdravlje ovog deteta (majka do 4-tog meseca nije ni znala da je trudna i ni malo nije vodila računa o svom zdravlju, ishrani…)

~ sama 4 Bhava u Lav sa Sunce u Jarac u 9 Bhavi (majka je i majka i otac ovoj osobi – 9 Bhava je otac) kod D1 Mesec koji ima negativni uticaj na D1, pa tako vidimo da i sama genetika majke je možda uzrok pojave ove bolesti kod deteta.

U D45 (otac) imamo :

~ Lagna u Vaga sa Venera u Ovan u 7 Bhavi . U 1 Bhavi ponovo Saturn .
~ Venera razmenjuje pogled sa Saturn , ali je oslobodjena Mars pogleda. Vidimo da postoji odredjeno „prokletstvo“ sa očeve strane
~ 4 Bhava u Jarac upravo sa ovim Saturn u 1 Bhavi te tako vidimo da genetika oca ima velikog uticaja na ovo dete
~ 3 Bhava u Strelac sa Jupiter u Vodolija u 5 Bhavi, u samoj 3 Bhavi je Merkur u znaku koji ga slabi i kojeg Saturn posmatra preko 3. pogleda
~ sam Mesec koji je vladar i Aruda Lagne u ovom D45 je zajedno sa Mars SMČ JMČ pa tu dodatno vidimo štetan uticaj očeve genetike – sam Mars dodatno preko 4. pogleda posmatra Sunce u 2 Bhavi (2 Bhava – širi krug porodice) a posmatra i Jupiter iz 5 Bhave i samu 6 Bhavu (bolest)
~ iz ovoga možemo da zaključimo da je preko oca vrlo moguće genetski da je ova osoba nasledila zdravstveni problem, tj da je neko iz daljeg kruga očeve familije takodje imao mentalnih problema.

U D60 (preneta Karma i prokletstva) imamo :

~ Lagna u Vodolija (natalno D1 6 Bhava) sa Saturn u Ribe u 2 Bhavi zajedno sa Mesec (vl. 6 Bhave) i Jupiter (vl. 2/11 Bhave) Iz ovoga vidimo da osoba ni u prošlom životu nije bila zdravstveno previše ok.
~ 6 polje u Rak sa ovim Mesec u Ribe u 2 Bhavi koji razmenjuje pogled sa Mars u Devica (D1 :as: ) koji je vladar 3/10 Bhave, a to nam pokazuje da ova osoba je sama sebi štetila zdravlju i nije vodila previše računa o sebi.
~ to nam potvrdjuje i JMČ u 12 Bhavi takodje, kao i sam Merkur u 6 Bhavi (sve ono loše) koji je vladar 5 Bhave (dobra dela, viša znanja…)

Tako, vidimo, da je ova duša Karmički predodredjena da ispašta za svoje loše postupke iz prošlog života, ali i da je „kazna“ sama po sebi došla od oba roditelja i njihove loše Karme.
Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #18 poslato: 28.04.2021, 13:46:41 »
D 20 Vimsamsa ~ primer :

D20 predstavlja [grub prevod] „Plodovi urodjene inteligencije koja je prošla visoko [najčešće religiozno ili ezoterično] obrazovanje (4-5 Bhava) D20 tako pokazuje duhovno prosvećenu inteligenciju, tj nivo duhovnosti u ovom životu koji osoba može da postigne.

Da se ne zbunite ~ u Jyotishu 5 Bhava je ta koja pokazuje urodjenu duhovnost i inteligenciju, ono sa čim je osoba rodjena (nivo napretka Duše koji nosi iz prošlog života) 5 Bhava se tako vezuje za nasledjenu mudrost (lepo vasptanje, poštovanje tradicije, itd… sve ono što osoba „nosi“ iz doma – zato je 4 Bahava „umešana“ u ovu priču) ali i želju / umeće / znanje vezano za meditaciju, mantre, tantre, yantre, duhovnost, univerzalnu ljubav, želju za duhovnim uzdignućem i (možda) bavljenjem duhovnim poslovima.

Naravno, tako prilikom analize D20 pored Lagne posmatramo i 5 Bhavu, pa onda tek 9 Bhavu. Pa ako osoba ima benefike u 5/9 Bhavi ili su joj benefizi vladari 5/9 Bhave [pod benefikom smatram planetu koja je „benefik za D1“ – ne prirodni benefik tipa Jupiter , Venera itd… u ovom slučaju čak i malefični Saturn može da bude benefik za nečiji D1 čart!]

Pa tako ako je napr Sunce u 5 Bhavi to će pokazati osobu kojoj je ceo život posvećen duhovnom uzdizanju, a ako je u 9 Bhavi Sunce tada će ova osoba biti centar svakog duhovnog dešavanja, prenosiće znanje i iskustvo na svoje „sledbenike“.

Ili pak, ako je Saturn u 5 Bhavi vidimo osobu koja se striktno pridržava tradicije (čak po malo staromodno, nagunjući ka tabuima i praznoveriju) a ako je Saturn u 9 Bhavi vidimo isposnika, osobu koja je apsolutno sebe podredila duhovnosti i religiji.

Ali, ako se napr nadju Venera ili Mars u 5 tj 9 polju, tu vidimo specifičnu duhovnost koja se dosta bazira na fizičkim, konkretnim, materijalnim načinima dostizanja duhovne spoznaje (napr tantra)

Ako se nadje Mesec u 5 ili 9 Bhavi vidimo da je ta osoba već iz prošlog života ponela puno znanja koje samo treba probuditi i aktivirati dalje. Slično važi i za Merkur u 5 ili 9 Bhavi, to je osoba koja je zadužena za prenošenje znanja drugima – osoba koja stalno skuplja znanje, praktikuje ga, ali na neki način živi „normalnim životom“ (za razliku od napr Jupiter ili Saturn koji mogu da odu u krajnost potpunog povlačenja iz javnog života)

U ovom čartu je interesantno što će SMČ i JMČ da budu na istom stepenu, neće biti u opoziciji, već u konjunkciji ~ jer njih dvoje i predstavljaju tačku Duha i Uma ( Mesec i Sunce ) i vrlo je bitno gde su postavljeni u ovom D20 čartu. Ako su na bilo koji način (u istom polju, preko pogleda, vladara itd…) povezani sa planetom vladarem 5/9 Bhavi (ili planetom u 5/9 Bhavi) tada je to znak da je ova osoba u ovom životu itekako spremna za svoj dalji duhovni razvoj i da ima velike šanse da napravi ogroman korak u tome.

Primer : moj Učitelj, lekar kineske i tibetanske medicine, iz reda Žutih Kapa (Dalaj Lamin red)

Proveo deceniju u Kini i Tibetu učeći i medicinu i filozofiju i duhovne & religijske veštine (izmedju ostalog i tantra) Napisao je nekoliko knjiga, vandredni je profesor na Pariskom i Pekinškom medicinskom fakultetu, drži predavanja i dalje, putuje puno.

Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)

Van mreže AmarNat

• Moderator
  • Sfera Sunca
« Odgovor #19 poslato: 28.04.2021, 13:59:09 »
DASAMSA D10 ~ ugled, karijera, karma

Podelna karta D10 Dašamš ~ podela na 10 jednakih delova od po 3°. Naravno, povezuje se sa simbolikom 10 polja i govori nam o zanimanju osobe, njenom položaju u društvu, moći i ugledu. Za ovu analizu dobro je znati simboliku znakova i planeta u Djotišu. A takođe, Dašamš govori i o karmičkom utisku koji osoba ostavlja na okolinu ~ način na koji je okolina doživljava i ponaša se prema njoj (pa samim tim i vrlo bitan čart, jer ukazuje način na koji će osoba da se ponaša prema okolini i tako ili ispraviti svoje svoje karmičke dugove ili ne)

U neku ruku ovaj čart treba posmatrati i kao sliku karmičkog utiska koji osoba ostavlja na druge ~ tj. na koji način okolina doživljava natusa prilikom njegovih dobrih i loših odradjivanja Karme, a to se naravno najviše može (jasno) videti kroz nečiji rad & posao & karijeru.

Najlakše je objasniti na primeru naravno : 28/12/1984 Bgd 21h15

Vidimo iz Rasi D1 (natal) da ovaj čovek ima Lagnu u Lavu, sa Suncem u Strelcu u 5 Bhavi. On je izuzetno kreativan, sa Jupiterom pored Sunca vidimo da njegova kreativnost dolazi iz njegovog „uzvišenog Duha“ (tj zahvaljujući dobroj karmi iz prošlih života Sunce & Jupiter u sedištu)

Njegova 2 Bhava (izvor prihoda) je u Vagi, sa Venerom u Jarcu u 6 Bhavi, Veneru posmatra Saturn, kao i Rahu. Uslužna delatnost, kreativno stvaranje i oblikovanje raznih materijala koji mogu da budu i kao ukras, ili mogu da budu za svakodnevnu upotrebu (umetnik & zanatlija)

Njegova 10 Bhava (sam posao) je u Biku, takođe pod vladavinom ove Venere u Jarcu i dodatno imamo informaciju da je u pitanju privatan posao. U samoj 10 Bhavi imamo Rahu, a znamo da Rahu donosi ogromnu posvećenost koja se graniči sa fanatizmom. Ovaj čovek radi 20h dnevno, ne pravi pauze, nema godišnji odmor (Rahu posmatra Veneru i razmenjuje pogled sa Saturnom iz 4 Bhave)

U D10 čartu vidimo Lagnu u Strelcu, direktno povezivanje sa 5 Bhavom iz D1 čarta. Lagneš Jupiter u Devici u 10 Bhavi, ponovo potvrda da ovaj čovek je potpuno usmeren na svoj posao.

Vladar 10 Bhave je Merkur u Vodoliji u 3 Bhavi (on koristi ideje i svoje ruke kako bi stvarao i radio) Izvor prihoda 2 Bhava u Jarcu sa Saturnom u Raku u 8 Bhavi, a u 2 Bhavi Rahu. I ovde vidimo Rahuov fanatizam ukombinovan sa Saturnovom strogom disciplinom, a oboje vidimo da jako štete njegovom zdravlju (prvenstevno mentalnom – Saturn pored Ketu, Saturn posmatra Jupiter, Saturn posmatra Sunce iz 5 Bhave) Vidimo veliko ulaganje truda, ali i vrlo slabu zaradu (shodno tom uloženom trudu.

Vladar 2 Bhave u 8 Bhavi pored Ketu, sam Saturn iz 8 Bhave posmatra 10 Bhavu i donosi tu težinu na radnom mestu koja iscrpljuje fizički, a može da donese i povrede na radu ~ Jupiter iz 10 Bhave posmatra Mars iz 6 Bhave i tako ga povezuje sa Saturnom iz 8 Bhave) a isto tako ukazuje da čak i pored dobre Karme koju ovaj čovek prenosi u ovaj život iz prošlih života (Sunce Jupiter 5 Bhava) on sa sobom „vuče“ i jednu izuzetno tešku Karmu koja će ga stalno ometati da prvenstveno zablista i profitira od svog posla (Saturn Ketu)
Natal
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)