Autor Tema: Sudbina vs slobodna volja  (Pročitano 260 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
  • Sviđanja: 799
  • Pol: Muškarac
  • Omnium rerum principia parva sunt
    • AstroRiznica
Sudbina vs slobodna volja
« poslato: 24.04.2021, 16:05:55 »
Na ovu temu astrolozi raspravljaju stotinama godinama i još uvek nema konsenzusa oko toga da li je sve predodređeno ili mi svojim delima možemo uticati na životni tok i njegovu promenu. U vezi s tim imamo izvesne kontradiktornosti.

U savremenom svetu mnogi misle da svoj život drže čvrsto u rukama i da ono što su isplanirali može da bude ostvareno, samo je dovoljno da to snažno žele i vizualizuju. Onda se desi nešto poput epidemije kovida-19 i čitava jedna godina i svi planovi propadnu. Koliko god da je neko vizualizovao i zamišljao sebe u aprilu 2020. na nekoj divnoj plaži u Akapulku, to nije bilo ostvarivo jer se nešto desilo što je u tom momentu svima na tom određenom području oduzelo slobodu izbora i slobodnu volju.

Kada ste astrolog-stoičar, kao što su bili Valens ili Maneto, možda lakše živite, tj. živite u miru s neminovnostima. Stoičko viđenje je da je sve zacrtano, da su Mojre odredile koliko će životna nit biti dugačka i to je to. Logički se postavi pitanje koja bi onda bila svrha predikcija ako je sve zacrtano, a odgovor je da znanje oslobođa, tj. da predznanje o budućim događajima može da pomogne čoveku da se bolje pripremi za nastupajući buran period. Nešto je na tu temu Abu Mašar svojevremeno pisao (tekst OVDE).
Odavde proizlazi drugi problem.
Ok, ako je sve predodređeno, da li to znači da mogu da skrstim ruke i ne radim ništa, a stvari će se svakako dešavati? Drugim rečima, ako mi je zapisano da budem profesor, mogu li to postati ako ne učim? Ili ta opcija ni ne postoji, tj. ako mi je suđeno da budem profesor, neće mi ni padati na pamet ideja o tome da ne uzimam knjigu u ruke.

Sa pojavom monoteističkih religija, na prvom mestu hrišćanstva, ovakvo viđenje nije moglo da se ukalupi u savršenstvo i čistotu Boga, a grešnost i kvarljivost ljudskog roda. Jer ako je sve predodređeno, onda su i ljudski gresi i kvarljivost predodređeni, što dalje vodi ka tome da ni Bog nije savršen. Uvođenje slobodne volje premošćuje taj problem, jer pravi razliku: ok, Bog je savršen, a njegova kreacija ima slobodnu volju koju koristi da se upropasti  :green:
Negiranju determinizma i uvođenju slobodne volje u astrologiju protive se sledeće stvari:

(1) na osnovu natalnog horoskopa mi možemo odrediti fizičke karakteristike osobe
(2) na osnovu natalnog horoskopa možemo odrediti i mentalne kvalitete osobe, predvideti njeno ponašanje, reakcije, način razmišljanja, raznorazne predispozicije
(3) da koliko god upirali u nešto, NE MOŽETE to ostvariti ako vam "nije dato" tj. ako za to nemate predispozicije (npr. nećete biti predsednik ako nemate natalni potencijal za to)

Nova pitanja se nameću. Ako je moj fizički izgled predodređen na osnovu strukture temperamenta, Asc, vladara i drugih aspekata, šta se dešava sa promenom izgleda? Npr. estetske korekcije ili u najekstremnijem obliku - promena pola? Da li je to čin moje slobodne volje, jer eto, može mi se da radim sa svojim telom šta hoću, ili je to samo proizvod unapred definisanih shema ponašanja (nabrojanih pod stavkom 2)? Čini se da taj izbor za koji mislim da je moj izbor, ipak nije moj izbor.

Ako nas prethodno vrati korak bliže determinizmu, imamo sledeći tekst OVDE, koji nas upoznaje s nekoliko svari.

Prva je da je mundana astrologija kraljica majka i da su naše natalne karte podređene mundanim horoskopima. Drugim rečima, ono što se dešava u svetu može da potpuno onemogući realizaciju bilo čega u našim horoskopima (to nas vraća na kovid-19 i prošlu godinu). To dalje govori da postoji predodređenost koja proizlazi iz mundanih horoskopa tj. mundanih zbivanja. ALI... onda vidimo 8. pravilo koje kaže da svojom mudrošću i promišljanjem i predviđanjem možemo izbeći ili makar ublažiti izvesne nepovoljnosti. ALI (još jednom), nije svima dato da promišljaju, budu mudri ili da dobiju od astrologa upozorenje gde i kada da se čuvaju.U sve to možemo da umešamo remedijalne mere i astrološke magijske intervencije, ideju spoznaje Almuten Figurisa (i potencijalnog oslobođenja od sudbine), elekcije. Za elekcije je jasno da one mogu funkcionisati samo u okviru natalnih postavki - dakle, elekcijom samo možete izvući najbolje iz svog natala, ne možete stvarati čuda.

Kada se ovako poslože stvari, mogli bi da dođemo do sledećeg zaključka: da, stvari su predodređene, a slobodne volje imamo tek toliko da možemo da korigujemo njihovu kakvoću, tj. da loše ne bude najgore odnosno da dobro bude najbolje u okviru datosti.
Koji je vaš stav po ovom pitanju?
It is during our darkest moments that we must focus to see the light (Aristotel).

Van mreže dreaming

Odg: Sudbina vs slobodna volja
« Odgovor #1 poslato: 24.04.2021, 16:52:44 »
:goodpost:
Ovo je pitanje na koje nemam konkretan odgovor i baš mi je interesantno. Ličnost je odredjena natalom i ja ću reagovati na istu situaciju drugačije od nekog drugog, jer ne mislimo, ne osjećamo, ne živimo na isti način.

Smatram da postoje potencijali koje osoba može i ne mora da iskoristi. Npr. Ako nekoj osobi “stoji” opasnost od alkohola, a drugoj ne - prva osoba će se navući i teško (ili nikako) izboriti sa tim porokom, dok će druga lako izaći iz te priče. Valjda?

Opet, ne shvatam kako funkcionišu natali blizanaca koji su rodjeni nekad i u svega 5 minuta razlike. Vrlo kratko vrijeme promjene, osim u stepenima. (Čitah negdje da se karte blizanaca gledaju tako što se uzme 3. kuća prvorodjene kao Asc drugorodjene osobe. Da li je to tačno?)

Osim toga, toliko je ljudi na svijetu i sigurno neko ima identičan natal kao ja, zar ne? Mi nismo isti - imamo drugačiji životni put, genetiku, okruženje. To me buni. Mi koristimo drugačije potencijale iz natala i, zbog toga, ne može se sigurno predvidjeti reakcija jedne tj. druge osobe. Ili, pak, može?

Ne znam  :green: Ja svega godinu dana učim astrologiju i čini mi se da je prosto nemoguće naučiti je u potpunosti, ali me ova tema jako interesuje.

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #2 poslato: 24.04.2021, 17:45:05 »

Opet, ne shvatam kako funkcionišu natali blizanaca koji su rodjeni nekad i u svega 5 minuta razlike. Vrlo kratko vrijeme promjene, osim u stepenima. (Čitah negdje da se karte blizanaca gledaju tako što se uzme 3. kuća prvorodjene kao Asc drugorodjene osobe. Da li je to tačno?)

To je jedan od pristupa i moderniji je. Tradicionalno ima više varijacija na temu. Npr. da se koriste monomoirije ili (meni pitkije) da se koristi horoskop duada za jednog, a "normalan" za drugog. Mislim da se i u đotišu koriste tzv. podelne karte, pa su dvanaestine jedna od njih.

Osim toga, toliko je ljudi na svijetu i sigurno neko ima identičan natal kao ja, zar ne? Mi nismo isti - imamo drugačiji životni put, genetiku, okruženje. To me buni. Mi koristimo drugačije potencijale iz natala i, zbog toga, ne može se sigurno predvidjeti reakcija jedne tj. druge osobe. Ili, pak, može?

Ima identičan natal, ali nemate istu startnu poziciju (Ibn Ezrina pravila). Neko ko je rođen u bogatoj porodici koja ima veze i poznanstva i ugled, u startu ima bolju poziciju od tebe. A ti, opet, imaš boju poziciju od bosonogog Magumbe iz Ruande.

Ne znam  :green: Ja svega godinu dana učim astrologiju i čini mi se da je prosto nemoguće naučiti je u potpunosti, ali me ova tema jako interesuje.

Da, to je tačno, nemoguće je naučiti sve. I to se jasno vidi po pisaniju drevnih astrologa.
It is during our darkest moments that we must focus to see the light (Aristotel).

Van mreže Laura

« Odgovor #3 poslato: 24.04.2021, 18:28:29 »
Citat
Ima identičan natal, ali nemate istu startnu poziciju (Ibn Ezrina pravila). Neko ko je rođen u bogatoj porodici koja ima veze i poznanstva i ugled, u startu ima bolju poziciju od tebe. A ti, opet, imaš boju poziciju od bosonogog Magumbe iz Ruande.

Ovo je 100% tačno.
Toliko puta sam o ovome ozbiljno polemisala sa kolegama astroljubcima i nisam nikada nailazila na istomišljenike.
Ljudi prosto veruju u veliku moć astrologije, a pre svega u svoju moć nad životom ako znaju buduća dešavanja.

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #4 poslato: 24.04.2021, 19:09:29 »

Ovo je 100% tačno.
Toliko puta sam o ovome ozbiljno polemisala sa kolegama astroljubcima i nisam nikada nailazila na istomišljenike.
Ljudi prosto veruju u veliku moć astrologije, a pre svega u svoju moć nad životom ako znaju buduća dešavanja.

Strah  :trk:
Ljudi jednostavno ne mogu da se pomire sa činjenicom da neke stvari ne drže u svojim rukama. Lakše je živeti u negiranju.
Mislim, život nas svakodnevno demantuje. Krene čovek na posao (kao i 20 godina unazad), stoji na autobuskoj stanici (kao i 20 godina unazad), ali se onda desi da se neka pijana budla zakuca u to stajalište i pomlati ljude koji čekaju. Šipak su stvari pod kontrolom :D

Van mreže Bess55

• Sfera Merkura
  • **
  • Sviđanja: 74
  • Pol: Žena
  • Somewhere over the rainbow
« Odgovor #5 poslato: 24.04.2021, 21:25:00 »
Obozavam ovu temu. Mene zanima dali bi mi mozemo doista utjecat. Recimo meni je mnogo planeta i 7 kuci, Sunce, Mars, Merkur i ja sam vecinom okrenuta drugim ljudima, ali i partneru. Dali bi ja znajuci recimo taj utjecaj smanjit to nekako da nemam toliku potrebu za partnerom- recimo.
"Vaša se vrijednost ne smanjuje na temelju nečije nesposobnosti da vidi vašu vrijednost." - Nepoznato

Van mreže Plava orhideja

« Odgovor #6 poslato: 25.04.2021, 21:53:26 »
Mi imamo slobodnu volju da u prodavnici odlucimo koji hljeb da uzmemo .Dal" koristimo tecni deterdzent za pranje ili neki drugi, hocu li danas obuci crveni kaput ili plavi i tome slicne stvari. To je sve slobodna volja i mi odlucujemo. Postoje dogadjaji koji se desavaju i mi ih ne mozemo izbjeci. Sad astrologija je tu da nam da smjernice i sugestije kako iskoristiti ono sto Natal nudi i kad je povoljan period za djelovanje. Najsmjesnije mi je kad ljudi kazu ,,Ja sam kovac svoje srece,,  ili.,,uzmi zivot u svoje ruke,,

Van mreže Djurdjevak

« Odgovor #7 poslato: 25.04.2021, 22:01:19 »
E vidis Plava ,ako si natalno excentrik za stil ,garderobu koju nosis to sve opisuje tvoj natal,osobe kojima je natal mahom "zemljan"one vole stroge linije strogi izgled,kosulje pantalone,nema nekog experimentisanja sa garderobom,vole svedene modele i stroge boje,crna ,bela,braon,bordo,nista posebno izrazajno ali to su oni,takvi su prosto 🙂 tako da ni to nije odredjeno slobodnom voljom,prosto vidi se u natalu i to
Alexin natal ti je recimo primer za to,ima stelijum u Jarcu i jasno pokazuje njen stil obalcenja sam njen natal i ona ne odstupa od toga,cak i da pozeli da nosi neke jarke boje ona se ne pronalazi u njima

Van mreže Plava orhideja

« Odgovor #8 poslato: 25.04.2021, 23:16:08 »
Ja sam ovo sa bojama i garderobom navela samo kao primjer...mogla sam reci i crno i bijelo ili dugu i kratku kosu, bilo sta sto mi biramo.
Ja sam Djurdjele godinama imala crne tonove(90% garderobe je bilo crno),braon, sivo, ponesto bez...u zadnjih par godina nosim vesele boje.

Van mreže Aca

« Odgovor #9 poslato: 29.06.2021, 20:41:41 »
Ja bi uprostio temu. Ako čovek ima instinktivnu reakciju, što se definira:"Instinkt ili urođeno ponašanje je nasledna sklonost živih organizama prema određenom kompleksu ponašanja. Najjednostavniji primer instinktivnog ponašanja je obrazac fiksne akcije, u kojoj je vrlo kratki do srednje dug sled radnji, bez varijacija, koje se obavljaju kao odgovor na jasno definirane stimulanse." kako onda može koristiti slobodnu volju. Ja bih rekao ograničeno i u najpovolnijim okolnostima, što implicira da ga vodi sudbina.