Autor Tema: Pitanja i nedoumice  (Pročitano 368 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
  • Sviđanja: 799
  • Pol: Muškarac
  • Omnium rerum principia parva sunt
    • AstroRiznica
Pitanja i nedoumice
« poslato: 05.04.2021, 20:27:33 »
Teorijske i druge nedoumice i pitanja.
It is during our darkest moments that we must focus to see the light (Aristotel).

Van mreže Bess55

• Sfera Merkura
  • **
  • Sviđanja: 74
  • Pol: Žena
  • Somewhere over the rainbow
Odg: Pitanja i nedoumice
« Odgovor #1 poslato: 06.05.2021, 20:38:53 »
Mislim da ovde mogu pitanje da postavim.
Dali postoji u Tradicijonalnoj Astrologiji recepcija 'velikodusnost'.
Primjerice kod mene je Merkur u Biku, a Venera je u Blizancima. Nemaju aspekt jer su susjedni znakovi.
Dali djeluje ako postoji?
"Vaša se vrijednost ne smanjuje na temelju nečije nesposobnosti da vidi vašu vrijednost." - Nepoznato

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #2 poslato: 06.05.2021, 20:55:33 »
Postoji, da. Definicija je upravo takva kako si navela - pošto nema aspekta među planetama, ali su one u uzajamnoj recepciji, onda je to velikodušnost.
Iskre da budem, nisam našao da to npr. u horarnim pitanjima daje pozitivan odgovor. Lili je tvrdio da daje, ali meni ni na jednom primeru se nije potvrdilo kao tačno.
A što se tiče natalne, velikodušnost posmatram više u prognostici - ako se dve planete u solaru nađu u lošem aspektu, ali su natalno u stanju velikodušnosti, taj loš aspekt će biti nekako manje destruktivan, na račun te prirođene naklonosti dve planete.
It is during our darkest moments that we must focus to see the light (Aristotel).

Van mreže Laura

« Odgovor #3 poslato: 12.05.2021, 13:52:02 »
Da li u literaturi TA postoji neki tekst o tumačenju solara? Konkretno me zanima ako solarni ASC. počinje poslednjim stepenima nekog znaka, da li se kao prva kuća solara računa taj znak ili sledeći, kako nalazim kod astrologa MA?

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #4 poslato: 12.05.2021, 14:59:25 »
Najobimnije delo u vezi sa tumačenjima solarnog povratka jeste On the Revolutions of the Years of Nativities iz pera Abu Mašara. Zapravo, u knjizi se obrađuju i distribucije, direkcije, firdari, profekcije, solarni i mesečni horoskopi i njihova integracija u jednu prognostičku celinu. Dosta je zahtevna. Od drugih autora bih mogao još jedino Morena da izdvojim Astrologia Gallica book 23 - Revolutions. To su dve najkompletnije knjige u vezi s ovom temom.

Što se tiče ovog pitanja, ne, ništa se ne pomera. Ako Ascendent solara padne makar na poslednji lučni minut nekog znaka, taj znak se uzima kao prva kuća. Nije pravilo, ali često takvi solari govore o tome da su te godine tzv. godine završetaka, odnosno da nailaze promene ili pred kraj tekućeg ili u novom solaru.

Van mreže elle

« Odgovor #5 poslato: 12.05.2021, 15:15:36 »
ASC se uvek računa u znaku u kojem je, nevezano za to koja karta je u pitanju (natal, solar, horar, bilo šta) i nevezano za to da li se radi o tradicionalnoj ili modernoj astrologiji.

Ne postoji pravilo ni u MA (kao ni bilo gde drugo) da se ASC "pomera" u naredni znak ako je pri kraju prethodnog. Postoji pravilo da se planeta ili svetlo na nekoliko stepeni od vrha neke kuće računa kao da je u njoj, ali to svakako nema nikakve veze s ovim jer se radi o skroz različitim stvarima i pravilima.

Van mreže snupy

« Odgovor #6 poslato: 01.08.2021, 15:37:40 »
Nisam sigurna da li sam na pravoj temi jer ne znam da li još uvek imam pristup svim temama na forumu, ali evo... Pokušaću da pitam ovde :)

Interesuje me na koji način se tumači kada je vladar stelijuma spaljen? Kako će i da li uopšte spaljena planeta ima potencijal da iskaže svoju osobinu? Pretpostavljam da ne, jer je spaljenost umanjuje i modifikuje pod Su zracima, ali nekako mi je nemoguće da ako je više planeta spaljeno da se njihova energija u natalu anulira  :nerazume:

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #7 poslato: 01.08.2021, 16:08:21 »
Ništa ne može da se anulira. To što neka planeta nije vidljiva (pod zracima, spaljena) ne znači da ona ništa ne radi. Naprotiv, ona radi, samo ne ono što bi se od nje očekivalo u normalnim okolnostima. Drugim rečima, sve ono što predstavlja i čime vlada postaje izvor problema i komplikacija. S tim što ni to ne možemo uzeti zdravo za gotovo, jer je važan kontekst u kom se nešto posmatra, pa samim tim spaljenost nema isto značenje za sve.
Ako je dispozitor planete (ili stelijuma) spaljen, to je znak da su planete koje dispozituje u neku ruku prepuštene same sebi. Ako su loše planete u nekoj kući pa ih dispozituje spaljena planeta, to je problematično za kuću od interesa, jer je em vladar spaljen (samim tim nesposoban da kvalitetno realizuje ono što se od njega očekuje), em su u toj kući problematične planete. Ali ako su dobre planete u kući one će one raditi u korist pitanja te kuće, pa će nesposobnost vladara kuće biti manje štetna.
Ako je spaljena planeta u svom visokom dostojanstvu, onda ona nema problem da realizuje pitanja kuće kojom vlada. Neće sve proticati baš glatko, ali na osnovu resursa koje ima (Grci su to zvali kočije) i te kako ume i može da sprovodi u delo ono što treba.

Van mreže snupy

« Odgovor #8 poslato: 01.08.2021, 18:25:58 »
Uh, nešto mi je sve to postalo konfuzno...

Snaga planete se ogleda u njenoj vidljivosti, koja će zbog blizine Su biti smanjena ili možda bolje reći onesposobljena da deluje. Razumem šta si mi napisao, ali čitajući nekako zaključujem da su stari astrolozi baš isključivi - ili nešto jeste ili nije. Spaljenost se posmatra kao malefičan uticaj i koliko sam ranije čitala tu nema nekog umanjenja lošeg upliva (ako se dobro sećam Mašar je pisao o tome).
Ja imam Su0Mo0VE (vladar asc) u Raku, dakle Mo je u svom sedištu ali spaljen. Helenistički astrolozi (a mislim da im je i Froli ćapio tezu) su smatrali da planeta u sedištu ima svoju jačinu i da joj spaljenost neće narušiti taj kvalitet, čak sam naišla na to da planeta u sedištu u takvoj situaciji pruža Su recepciju.
Ispada da spaljena planeta u sedištu postaje moćnija?

I zašto Ma treba najviše da izađe iz Su senke? Npr razumem da za brze planete može da se uzme veći orbis, ili Mo kao prirodno svetlo, ali zašto je Ma vidljiv tek nakon 15 stepeni (čini mi se), jel to zbog malefične i superiorne prirode?

Bojane, zaista nemaš obavezu da odgovoriš na ovo. Svakako pokušavam da nađem odgovore samo mi zapinje da razumem neke teorije. Što više čitam sve sam zbunjenija, što je verovatno normalno od mnogo informacija  :ucenje:

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #9 poslato: 01.08.2021, 19:20:15 »
Snaga planete se ogleda u njenoj vidljivosti, koja će zbog blizine Su biti smanjena ili možda bolje reći onesposobljena da deluje. Razumem šta si mi napisao, ali čitajući nekako zaključujem da su stari astrolozi baš isključivi - ili nešto jeste ili nije. 

Kao što napisah:

S tim što ni to ne možemo uzeti zdravo za gotovo, jer je važan kontekst u kom se nešto posmatra, pa samim tim spaljenost nema isto značenje za sve.

Dakle, nije baš sve crno-belo, što će reći da stari astrolozi nisu bili isključivi po ovom pitanju. Npr. kontakt sa Suncem može označiti i mešanje s uglednim/moćnim osobama, skrivanje iza nekog autoriteta itd. To s jedne strane može biti sasvim ok ako je osoba takvog kroja da joj to odgovara, ali može biti štetno ako je osoba, npr. ambiciozna po prirodi i želi da se istakne, jer joj u tom slučaju život u tuđoj senci nikako neće odgovarati, taj uticaj će biti ograničavajući i malefičan. Zato kažem, kontekst je važan.

Helenistički astrolozi (a mislim da im je i Froli ćapio tezu) su smatrali da planeta u sedištu ima svoju jačinu i da joj spaljenost neće narušiti taj kvalitet, čak sam naišla na to da planeta u sedištu u takvoj situaciji pruža Su recepciju.
Ispada da spaljena planeta u sedištu postaje moćnija?

I, opet, kao što napisah:
Ako je spaljena planeta u svom visokom dostojanstvu, onda ona nema problem da realizuje pitanja kuće kojom vlada. Neće sve proticati baš glatko, ali na osnovu resursa koje ima (Grci su to zvali kočije) i te kako ume i može da sprovodi u delo ono što treba.

Planeta pod sunčevim zracima a u svojoj kočiji (sedištu, egzaltaciji; Porfirije dozvoljava i triplicitet), neće biti vrlo osnažena izuzev ako je kazimi (u srcu Sunca). Ali sigurno je da neće trpeti štetu kao planeta koja nema dostojanstva, jer ima resurse. Ako kralj dođe, ona nije u obavezi da mu se potčini.
Nije baš najbolja metafora, ali rizikovaću: spaljena planeta bez recepcije je u poziciji ropstva; spaljena planeta kojoj SO daje recepciju je u vazalnom odnosu - kralj joj obezbeđuje zaštitu, a ona njemu poslušnost i potčinjenost; spaljena planeta koja je u svom sedištu/egzaltaciji je u feudalnom odnosu - ima iznad sebe kralja i nudi mu darove, ali ima nezavisnost na svom posedu. Spaljena planeta može da daje recepciju Suncu a da sama nema dostojanstva, što je ravno Helsinškom sindromu.

Citat
I zašto Ma treba najviše da izađe iz Su senke? Npr razumem da za brze planete može da se uzme veći orbis, ili Mo kao prirodno svetlo, ali zašto je Ma vidljiv tek nakon 15 stepeni (čini mi se), jel to zbog malefične i superiorne prirode?

Tačnije, 17°. Stvar je čisto astronomska, Mars je manjeg sjaja od Venere i Merkura, pa je i teže uočljiv kada je u svom helijačkom izlasku.

Citat
Ja imam Su0Mo0VE (vladar asc) u Raku, dakle Mo je u svom sedištu ali spaljen.
U problemu je Venera (posebno ako je aplikaciona spaljenost), Luna nije jer je u svom sedištu. Dakle, biće problema u ljubavnim odnosima, ometanja od strane partnera, oca, autoriteta itd. i šta sve još specifično Sunce predstavlja u horoskopu. Ako je Venera na prvih 13° Raka gde može da pruži Suncu recepciju (triplicitet + dekan ili triplicitet + termin), onda možemo da govorimo i o potčinjavanju s osmehom (kao ono što sam gore naveo za Helsinški sindrom).
Ako sam dobro shvatio Bik je na Ascendentu. Njegova egzaltaciona vladarka je Luna, pa će verovatno ona izneti signifikacije prve kuće (vitalnost, opšte životne okolnosti itd.) na svojim leđima, jer Venera nije u stanju da to učini kako valja. To ne znači da će zbog nje problemi da traju 24/365, ali će svakako dolaziti do izražaja kada su aktivni njeni ciklusi.

« Poslednja izmena: 01.08.2021, 19:26:37 od strane Bojan »

Van mreže snupy

« Odgovor #10 poslato: 02.08.2021, 15:12:15 »
Problem je što sam spaljnost usvojila kao nešto loše, jer po definiciji planeta koja ide u susret Su gubi (deo) svoje snage. Na ruku mi je to što u horarnoj (koju sam prvo počela da učim) spaljenost je ugl malefična postavka.Pa mi je neko uvek prva asocijacija da to i nije baš najidealnije  :green: Naravno, stoji ovo o čemu sada pišemo i kao što si rekao da je bitan kontekst i da spaljenost nema isto značenje u svim situacijama.

Planeta pod sunčevim zracima a u svojoj kočiji (sedištu, egzaltaciji; Porfirije dozvoljava i triplicitet), neće biti vrlo osnažena izuzev ako je kazimi (u srcu Sunca). Ali sigurno je da neće trpeti štetu kao planeta koja nema dostojanstva, jer ima resurse. Ako kralj dođe, ona nije u obavezi da mu se potčini.
Nije baš najbolja metafora, ali rizikovaću: spaljena planeta bez recepcije je u poziciji ropstva; spaljena planeta kojoj SO daje recepciju je u vazalnom odnosu - kralj joj obezbeđuje zaštitu, a ona njemu poslušnost i potčinjenost; spaljena planeta koja je u svom sedištu/egzaltaciji je u feudalnom odnosu - ima iznad sebe kralja i nudi mu darove, ali ima nezavisnost na svom posedu. Spaljena planeta može da daje recepciju Suncu a da sama nema dostojanstva, što je ravno Helsinškom sindromu.

Dobro je poređenje, ali me je povuklo da ti postavim još jedno pitanje  :D Vezano za ovo boldovano, ako uzmemo primer da je Su0Sa u Vagi koliko bi ta spaljenost uopšte imala uticaja s obzirom da je Su u Vagi slabo?

Ovo pitanje mi je u domenu debata na koje često nailazim na inostranim forumima, a to je da li je zaista dobro da je malefik u jakom dostojanstvu ili ne- da li ga to ublažava malefičnost ili mu zapravo daje snagu da radi šta hoće. Mada kapiram da je više koristi nego štete na takvoj poziciji.

U problemu je Venera (posebno ako je aplikaciona spaljenost), Luna nije jer je u svom sedištu. Dakle, biće problema u ljubavnim odnosima, ometanja od strane partnera, oca, autoriteta itd. i šta sve još specifično Sunce predstavlja u horoskopu. Ako je Venera na prvih 13° Raka gde može da pruži Suncu recepciju (triplicitet + dekan ili triplicitet + termin), onda možemo da govorimo i o potčinjavanju s osmehom (kao ono što sam gore naveo za Helsinški sindrom).
Ako sam dobro shvatio Bik je na Ascendentu. Njegova egzaltaciona vladarka je Luna, pa će verovatno ona izneti signifikacije prve kuće (vitalnost, opšte životne okolnosti itd.) na svojim leđima, jer Venera nije u stanju da to učini kako valja. To ne znači da će zbog nje problemi da traju 24/365, ali će svakako dolaziti do izražaja kada su aktivni njeni ciklusi.
Ve je na taman na Siriusu, znači 14°... deluje da se izvukla, ali i nije baš  :green:
Da, asc je u Biku- stelijum u 3. otud ovolika radoznalost, pitanja i potpitanja  :sram:

Hvala ti na iscrpnom objašnjenju :)

Van mreže Bojan

• ADMIN
  • Sfera Marsa
    • AstroRiznica
« Odgovor #11 poslato: 02.08.2021, 19:12:04 »

Dobro je poređenje, ali me je povuklo da ti postavim još jedno pitanje  :D Vezano za ovo boldovano, ako uzmemo primer da je Su0Sa u Vagi koliko bi ta spaljenost uopšte imala uticaja s obzirom da je Su u Vagi slabo?

Ovo pitanje mi je u domenu debata na koje često nailazim na inostranim forumima, a to je da li je zaista dobro da je malefik u jakom dostojanstvu ili ne- da li ga to ublažava malefičnost ili mu zapravo daje snagu da radi šta hoće. Mada kapiram da je više koristi nego štete na takvoj poziciji.

SO u Vagi nije slabo, ono samo nije kvalitetno, što dalje znači da mu je postupanje lošije  :faca: SA spaljenost kao spaljenost ne smeta mnogo jer je u Vagi u egzaltaciji. Ali je sama konjunkcija loša jer je SO malefično.
Što se tiče toga da li je malefik malefičniji ili benefičniji, nema tu mnogo prostora za debate, jer su stvari proste. Malefik u svom visokom dostojanstvu teži da dâ kvalitetno od svoje prirode, uz malu naplatu  :vutra: naravno, jer je prirodno malefik. Međutim, ako je taj malefik u malefičnoj kući ili je njen vladar, onda je potencijal zla uvećan. Npr. SA u Vagi u 11. kući daće dobre prijatelje, možda malo namćoraste, ali uspešne i ugledne. Međutim, isti takav SA u Vagi u 12. kući će biti pokazatelj vrlo moćnih i opasnih neprijatelja.
Isto važi i kada je obrnuto: SA u Raku u 11. kući će ukazati na očaj od prijatelja, ali će u 12. kući ukazati na nesposobne neprijatelje (hoće da te ubije pa upuca sebe  :green:).

Van mreže AmarNat

• I dont fight because i hate what's in front of me. I fight because i love what's behind me...
  • Sfera Sunca
  • Sviđanja: 211
  • Pol: Žena
  • Um traži, ali srce nalazi...
    • Dnevnik Jednog Astrologa
« Odgovor #12 poslato: 03.08.2021, 12:08:23 »

:thumb: sjajno objašnjeno :thumb:
Natal
Страсти су израз неисправности наше Душе,
погрешности наше Воље
и приземности нашег Ума.
Свети Јаков (Арсовић)